top of page

Suşi (Sushi) Pirinci ve Diğer Pirinçler Arasındaki Farklar
Kokoyaki Sushi olarak lezzet sırlarımızı paylaşmaya devam ediyoruz. Suşi (Sushi) hazırlığındaki en önemli malzemelerden biri olan Suşi Pirinci, ithal olarak gelmektedir ve Sadece gelen sipariş için pişirilir ve taze olarak sunulur. Suşi pirinci kullanılırken çok dikkatli olunmalıdır. Ürün çok lezzetli olduğu kadar uygun kurallarla hazırlanmazsa gıda zehirlenmelerine sebep olabilir.


Suşi pirinci, diğer pirinç türlerinden farklı olarak, kısa ve yuvarlak taneli ve yüksek nişasta içeriğine sahip bir pirinç türüdür. Bu özellikleri sayesinde, suşi yapımında ideal olan yapışkan ve yumuşak bir doku kazanır.


Suşi pirincinin diğer pirinçlerden farkları ve avantajları:


  • Yapışkanlık: Suşi (Sushi) pirinci, yüksek nişasta içeriği sayesinde pişerken taneleri birbirine yapışarak suşi (sushi) için ideal olan yapışkan bir doku oluşturur. Bu sayede suşi (sushi) ruloları kolayca şekillendirilir ve dağılmadan kalır.

  • Yumuşaklık: Suşi (Sushi) pirinci, pişerken yumuşak bir dokuya sahip olur. Bu da suşinin ağızda dağılarak lezzetinin ortaya çıkmasını sağlar.

  • Nişasta: Yüksek nişasta içeriği sayesinde suşi pirinci, suşi için gerekli olan hafif tatlı ve nötr bir lezzete sahiptir.

  • Pişme Özellikleri: Suşi pirinci, diğer pirinç türlerine göre daha fazla su ve daha az pişirme süresi gerektirir. Bu da pirincin besin değerinin korunmasına ve lezzetinin bozulmamasına yardımcı olur.


Suşi pirinci nasıl tüketilmelidir?

  • Suşi pirinci, pişirildikten sonra mümkün olan en kısa sürede tüketilmelidir. Pirinç piştikten sonra kimyasal reaksiyon devam ettiği için 1 günden fazla bekletilen pirinçlerde küflenme oluşmaya başlar. Suşi zehirlenmelerinin en büyük sebebi taze tüketilmeyen pirinçlerdir. Kokoyaki Sushi’de sadece günlük Suşi Pirinci hazırlanır ve kullanılır.

  • Suşi pirinci, oda sıcaklığında veya soğuk olarak servis edilebilir.

  • Suşi pirinci, soya sosu, wasabi ve zencefil gibi suşi soslarıyla birlikte servis edilir.


Piştikten sonra ne kadar sürede tüketilmelidir:

  • Suşi pirinci, piştikten sonra 1-2 saat içinde tüketilmelidir. Bu süre zarfında pirinç tazeliğini ve lezzetini korur.

  • Eğer suşi pirinci hemen tüketilmeyecek ise, hava geçirmez bir kapta buzdolabında saklanabilir. Bu şekilde pirinç en fazla 1 gün boyunca tazeliğini korur.

  • Buzdolabında saklanan suşi pirincin tekrar ısıtılması önerilmez.


Suşi pirinci, suşi yapımında ideal olan özel bir pirinç türüdür. Yüksek nişasta içeriği ve yapışkan dokusu sayesinde suşiye lezzet ve doku katar. Suşi pirinci, piştikten sonra mümkün olan en kısa sürede tüketilmelidir. Kokoyaki Sushi olarak her zaman ürün kalitesine gösterdiğimiz hassasiyet gereğince sadece günlük pişirilen suşi pirinci kullanıyoruz. 

10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Sushi Nedir?

Comentarios


Los comentarios se han desactivado.
bottom of page